public bio

چرخه زندگی مگس خانگی

چرخه زندگی مگس خانگی

وضعیت بدنی: این حشره به راسته Diptera تعلق دارد (Dip  به معنی دو 2 و Ptera به معنی بال ها ) یعنی جزو راسته دو بالان است. تمام حشراتی که در نامشان، واژه مگس Fly به کار رفته، در گروه دو بالان قرار دارند مثل مگس خدمتکار Damselfly ، مگس سنگی Stonefly ، مگس سفید Whitefly ، مگس آتشین Firefly ، مگس ماری Snakefly ، مگس اره ای Sawfly ، مگس کره Butterfly و ... . مگس، علاوه بر یک جفت بال سینه ای، یک جفت هالتر هم در پشت بال هایش دارد. "هالتر Haltere یا  Halter" یا توازنگر عضوی است با ساختاری برخسته و دکمه ای شکل که در پشت بال های برخی دوبالان رشد می کند یعنی در واقع دو بال دیگر این حشرات به هالتر تبدیل شده است. این توازنگرها در هنگام پرواز هم دقیقاً مثل بال ها حرکت می کنند. کار هالترها یا توازنگرها هم ایجاد تعادل و کمک به انجام موفقیت آمیز پرواز و حتی کمک به اجرای حرکات آکروباتیک حین پرواز است. مگس ها بدن کوتاهی دارند که از سه بند تشکیل شده است. بخش دوم یعنی سینه که بال ها و ماهیچه های پروازی را در خود دارد، نسبت به دو قسمت دیگر درشت تر است. هالترها در بند سوم بدن قرار دارند که همانطور که گفتیم، باعث حفظ تعادل حشره در هنگام پرواز می شوند. سر مگس ها، متحرک است. چشمانشان در اغلب گونه ها، مرکب و بسیار درشت است که در دو طرف سر قرار دارند. شاخک های مگس ها در گونه های مختلف، به شکل های متفاوتی دیده می شوند اما عموماً کوتاه هستند. از آنجایی که مگس ها دندان یا اندامی مشابه ندارند تا بتوانند غذاهای سخت و جامد بخورند، تنها از غذاهای مایع استفاده می کنند. به همین دلیل شکم بزرگی دارند تا بتوانند مقدار کمی از غذای مایع را ذخیره کنند.
 
طول بدن:  یک مگس خانگی  Housefly  طول بدنش به 10  تا 20 میلیمتر می رسد.
 
وضعیت زندگی: برخی از انواع ماگوت ها (لارو های مگس) بصورت گروهی و دسته جمعی دیده می شوند. شناسایی این ماگوتها در علم پزشکی قانونی بخصوص حشره شناسی قانونی بسیار لازم و مفید است چرا که با تشخیص مرحله رشد ماگوت در لحظه کشف جسد می توان به زمان دقیق مرگ و حتی محل مرگ دست یافت. نبود ماگوت هم خود می تواند بیانگر حقایقی در تحقیقات باشد. اما ماگوت ها برای انسان ها، استفاده تجاری هم دارند. از ماگوتها در ماهیگیری استفاده می شود. همچنین آنها را پروش می دهند تا به مصرف غذایی برخی حیوانات خانگی مثل خزندگان و پرندگان برسانند. در صنعت داروسازی هم مورد استفاده قرار می گیرند(  برای جدا کردن بافت های مرده از زخم). جالب است بدانید که ماگوت ها (لارو های مگس ها) در صنایع غذایی هم جایی برای خود باز کرده اند و بخصوص در بخشی از مرحله تولید پنیر از ماگوت استفاده می شود.
 
تولید مثل: مگس ماده، تخم هایش را در نزدیک ترین محل ممکن به منبع مواد غذایی می گذارد و به این شکل، لاروها این امکان را پیدا می کنند که تا قبل از تبدیل شدن به مگس بالغ، تا جایی که می توانند، غذا مصرف کنند. تخم های برخی گونه ها، بلافاصله بعد از گذاشته شدن، باز می شوند و این در حالیست که مگس های اندکی هم، زنده زا هستند و تخم ها در بدنشان باز می شوند. به لارو مگس، ماگوت maggot  می گویند. آنها فاقد پاهای واقعی هستند و اغلب بند کوچکی بین سینه و شکمشان دیده می شود. در بسیاری از گونه ها، سر جانور به طور مشخصی مشهود نیست. در برخی گونه ها هم پاهای ریزی در برخی بند های بدن لارو دیده می شوند اما ماگوت ها (لارو های مگس) غالباً فاقد پا هستند. شاخک ها و چشم ها در لاروها یا وجود ندارند و یا خیلی نامحسوس هستند. شفیره هم در گونه های مختلف به شکل های متفاوتی دیده می شود. حتی در برخی گونه ها، شفیره در پیله ای ابریشمی قرار می گیرد. مگس های بالغ که از شفیره خارج می شوند، ندرتاً بیشتر از چند روز زندگی می کنند و عمده فعالیت آنها هم جستجو برای یافتن منبع غذایی جدید و تولید مثل است. در گرمترین روزهای تابستان، پروسه زندگی مگس از دوره تخم تا بلوغ، بین 12 تا 14 روز به طول می انجامد.
 
طول عمر: در نهایت، فقط چند روز
 


بالا سمت راست: مگس های بالغ خانگی / وسط بالا: تخم ها   پایین: ماگوت / سمت چپ: شفیره


پرورش ماگوت مگس جهت مصرف برخی از حیوانات خانگی


چرخه زندگی مگس خانگی

جمع اوری توسط استاد بابک سماک عابدی
 
+ نوشته شده در  دوشنبه ۹ آبان۱۳۹۰ساعت 2:51  توسط omid ansari  |